حال و روز کشتارگاه ریوش بد است...

نبود پیش‌سردکن بهانه است

 

شهردار ریوش در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه در شهریورماه سال گذشته قرار شد تا 22 بهمن همان سال، سالن موقتی در شهر ریوش جهت کشتار دام راه‌اندازی شود تا وضعیت موجود، بهبود یابد، گفت: هدف ما از احداث این سالن این بود که کشتاری که در 8 نقطه شهر انجام می‌شد، در یک‌ کجا و به صورت متمرکز انجام شود.

 

امین الله مقصود اظهار کرد: با تلاش‌هایی که صورت گرفت، توانستیم سالن در حد مطلوبی را توسط یکی از خیران بسازیم.

 

وی با اشاره به اینکه سالن کشتار دام با کشتارگاه بسیار متفاوت است، به‌طوری که یک کشتارگاه نیمه‌صنعتی یک میلیارد و 500 میلون هزینه دارد، بیان کرد: چون شهرداری ریوش توان ساخت چنین کشتارگاهی را ندارد، مقرر شد فقط در حد یک سالن ساخته شود تا همه کشتار روز شهر ریوش در یک مکان انجام شود.

 

شهردار ریوش با اعلام اینکه علی‌رغم تمامی رایزنی‌ها تنها یک نفر موافقت کرد این سالن را با 50 میلیون احداث کند، عنوان کرد: اگرچه مکانی که قرار بود این سالن ساخته شود را نماینده دامپزشکی در آن زمان تایید کرد، اما چند ماهی است که دامپزشکی اعلام کرده، سالن در داخل محدوده ساخته شده و باید جابجا گردد.

 

مقصود همچنین افزود: با وجود این مشکل بازهم وقتی سالن افتتاح شد، چند ماه دامپزشکی اعلام کرد، مُهر روی دام را باید خودتان تهیه کنید.

 

وی تشریح کرد: پس از تهیه مُهر، بهانه دیگر دامپزشکی نبود پیش‌سردکن بود، در صورتی که ساخت پیش سردکن کوچک بالغ بر40 میلیون تومان هزینه دارد و در توان بخش خصوصی نیست.

 

مقصود با بیان اینکه ناظر دامپزشکی اعلام کرده تا پیش‌سردکن نباشد، برای نظارت نخواهد آمد، افزود: به دلیل مشکلاتی که دامپزشکی به وجود آورده، قصاب‌ها کشتار خود را با موتور جابجا می‌کنند.

 

شهردار ریوش با اشاره به اینکه هر موقع که بهانه آورده‌اند، چند ماه کار را با تاخیر مواجه کرده‌اند، کشتار ریوش را 7 تا 8 دام در روز دانست و گفت: امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکلات موجود رفع گردد.

 

جانمایی سالن کشتار مورد تایید نیست

 

در این خصوص، معاون دامپزشکی کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه علی‌رغم تمامی مشکلات مقرر شد سالن کشتار موقتی در شهر ریوش احداث شود، بیان کرد: اگرچه در 10 سال قبل، جانمایی کشتارگاه در محیطی مناسب در شهر ریوش انجام شد، اما به دلیل نبود اعتبار عملیاتی نشد، اما از دو سال قبل مجدد چند نفر از جوانان جویای شهر ریوش به دنیال احداث سالن کشتار بودند.

 

حسامی با اشاره به اینکه هرچند چند زمین در این خصوص جانمایی شد اما برای تامین آب مورد نیاز مشکل وجود داشت، اظهار کرد: در نهایت مقرر شد سالن در جایی که از نظر جانمایی اصلاً مورد تایید ما نیست، برای دو سال به‌طور موقت احداث شود.

 

وی با اعلام اینکه برای این سالن چون از نظر جانمایی مورد تایید نیست، پروانه‌ای صادر نخواهد شد.

 

حسامی در خصوص ناظر دامپزشکی در شهر ریوش جهت پیش‌سردکن افزود: در حال حاضر مسئله پیش‌سردکن برای ما مطرح نیست و ناظر دامپزشکی در منطقه چیزی در این خصوص به ما اعلام نکرده است و هر گونه اظهار نظر صورت گرفته، نظر شخصی وی بوده است.

 

حسامی در پایان ابراز امیدواری کرد؛ هرچه سریع‌تر مشکلات سالن کشتار شهر ریوش برطرف شود.

کشتارگاه ریوش نیازی به پیش‌سردکن ندارد

 

رییس شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان گفت: شهر ریوش به هیچ عنوان نیازی به پیش‌سردکن ندارد.

 

مهدی فروزان با بیان اینکه خلیل آباد، بردسکن، جوین، جغتای و سایر شهرها هم فاقد پیش‌سردکن هستند، افزود: هدف ما از احداث سالن رعایت بهداشت و تجمیع کشتار بوده تا در هر کجای شهر کشتاری صورت نگیرد.

 

وی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم سلامت مردم به خطر بیفتد، گفت: قرار نبوده در این شهر کشتارگاه صنعتی ساخته شود.

 

فروزان عنوان کرد: به جای اینکه دامپزشکی از احداث این سالن توسط شهرداری علی‌رغم تمامی مشکلات تقدیر کند، چرا سنگ‌اندازی می‌کند.

 

وی احداث سالن در شهر ریوش را نیاز به مجوز گرفتن از استان ندانست

/ 0 نظر / 51 بازدید